FUNDACJA TUMULT organizatorem wystawy fotografii Sandro Millera do Galerii Tumult w Toruniu.  

15.11.2015 - 15.01.2016.

Zapraszamy na wystawę prac, które zrodziły się z fascynacji klasycznymi dziełami mistrzów fotografii oraz współpracy z aktorem Johnem Malkovichem. Wystawa MALKOVICH, MALKOVICH, MALKOVICH. HOMAGE TO PHOTOGRAPHIC MASTERS została uroczyście otwarta w Galerii TUMULT w Toruniu w niedzielę, 15 listopada.

Sandro Miller (ur. 1958) jest amerykańskim fotografem, któremu sukces komercyjny pozwolił na realizowanie własnych projektów artystycznych. Miller poznał aktora Johna Malkovicha pod koniec lat 90. podczas sesji zdjęciowych działającego w Chicago Steppenwolf Theatre Company. Oprócz licznych portretów przeznaczonych do publikacji w komercyjnych magazynach ilustrowanych, Miller zrealizował z Malkovichem autorskie miniatury filmowe (m.in.Ecstasy i Malkovich Butterflies). Jednak dopiero powstały w latach 2012-2014 cykl Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to Photographic Masters spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki oraz szerokiej publiczności w Stanach Zjednoczonych i Europie. Składający się z 41 fotografii, barwnych i czarno-białych, cykl bazuje na zainscenizowaniu przez Millera i odegraniu przez Malkovicha ikonicznych zdjęć znanych z podręczników historii fotografii i wykonanych przez mistrzów w rodzaju Irvinga Penna, Diane Arbus, Richarda Avedona, Berta Sterna, Herba Rittsa, Andy'ego Warhola, Roberta Mapplethorpe'a czy Dorothei Lange. Zaskakujący również dla autorów, sukces pokazanego po raz pierwszy w 2014 roku w Catherine Edelman Gallery w Chicago projektu wynika z błyskotliwego pomysłu, perfekcyjnego warsztatu fotografii Millera, jak i niezwykłej plastyczności Malkovicha, wcielającego się w role bohaterów słynnych zdjęć.

Organizatorzy wystawy przygotowali katalog z reprodukcjami wszystkich prac, krytycznymi esejami wybitnych znawców fotografii, Terry'ego Barretta, Krzysztofa Jureckiego i Adama Mazura, oraz wywiadami z Sandro Millerem i Johnem Malkovichem. W ramach wystawy prezentowane są również trzy krótkometrażowe filmy w reżyserii Sandro Millera, z udziałem Johna Malkovicha: Malkovich Butterflies, Ecstasy, Allegory of the Cave, a także fragment filmu dokumentalnego w reżyserii Jona Siskela, pokazującego kulisy powstawania tego niezwykłego fotograficznego projektu.

Wystawa prac Sandro Millera została dofinansowana przez Miasto Toruń. Partnerami wystawy są Fundacja Sztuki Świata oraz Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy. Wystawę zorganizowano we współpracy z Catherine Edelman Gallery w Chicago.

Ekspozycja towarzyszyła 23. edycji Festiwalu CAMERIMAGE.

Wystawa fotografii Bryana Adamsa EXPOSED 

16.11.2015 – 31.01.2016

Narratives can make us understand. Photographs do something else: they haunt us.

(Opowieści pomagają zrozumieć, a fotografie wywołują niepokój.)

Susan Sontag, Regarding the Pain of Others, London 2003, p.71

 

Fundacja Tumult i Festiwal CAMERIMAGE zaprasza na niezwykłą wystawę fotografii autorstwa Bryana Adamsa, którą od 16 listopada można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Bryan Adams wraz Dyrektorem Festiwalu CAMERIMAGE, Markiem Żydowiczem, kuratorami wystawy Anke Degenhard i Matem Humphreyem oraz Prezydentem Torunia, Michałem Zaleskim. Publiczność wernisażu liczyła niemal półtora tysiąca osób.

Wystawa składa się z dwóch wyjątkowych cykli, pod wspólnym tytułem „EXPOSED”. Pierwszy z nich to seria portretów największych sław pop-kultury, między innymi, Sir Bena Kingsleya, Mickeya Rourke`a, Sir Micka Jaggera, Lany Del Rey, Kate Moss, oraz Amy Winehouse. Zdecydowana większość zdjęć powstała na zlecenie czasopism, w tym europejskiego „Zoo Magazine” (którego Adams jest współzałożycielem). W Toruniu artysta prezentuje wybór niemal stu portretów, z czego część jest udostępniona publicznie po raz pierwszy.

Drugi cykl został zatytułowany „WOUNDED: THE LEGACY OF WAR” („Okaleczeni: Świadectwo wojny”). Składa się na niego seria poruszających zdjęć okaleczonych brytyjskich weteranów wojen w Iraku i Afganistanie. Projekt powstawał w ciągu czterech lat (2008-2012) i stanowi niezwykły hołd dla odwagi i hartu ducha ocalałych żołnierzy, którzy zaznali ogromnego bólu i cierpienia. Fotografie eksponują ich zabliźnione rany i kalectwo, stanowiąc  wstrząsające świadectwo współczesnych działań wojennych.

Obie serie, „WOUNDED” oraz „EXPOSED”, doczekały się wydań albumowych Steidla, były wystawiane w prestiżowych galeriach i muzeach na całym świecie oraz wielokrotnie nagradzane i recenzowane w najważniejszych pismach poświęconych fotografii.

Wystawę przygotowaną przez Fundację TUMULT, organizatora Festiwalu CAMERIMAGE, oraz Fundację Sztuki Świata można oglądać do 31 stycznia 2016 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”  w Toruniu, które jest współorganizatorem wydarzenia.

Toruńska wystawa fotografii Bryana Adamsa jest pierwszą prezentacją jego prac w Europie Środkowo-Wschodniej i jedyną okazją by zobaczyć ją w Polsce. 

Wydarzenie towarzyszące Festiwalowi CAMERIMAGE. Zorganizowana we współpracy z Crossover, Hamburg. Kuratorzy: Anke Degenhard i Mat Humphrey

Wystawę dofinansowało Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Miasto Toruń. Partnerami medialnymi wystawy są Empik oraz Rzeczpospolita.

BOB DYLAN. WYSTAWA MALARSTWA - PO RAZ PIERWSZY W POLSCE I TYLKO W FUNDACJI TUMULT W TORUNIU

Wystawa trwała od 17 listopada do 18 grudnia 2014

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE zorganizował pierwszą w Polsce wystawę malarstwa i rysunku Boba Dylana. Twórczość muzyczna Boba Dylana rozgrzewa serca milionów wielbicieli na całym świecie. Jest szeroko spopularyzowana niemalże w każdym zakątku globu. Tymczasem jego rysunki, obrazy czy instalacje zna jedynie garstka najwierniejszych fanów, znawców współczesnej sztuki, bywalców nowojorskich czy londyńskich galerii. Dzięki uporczywym staraniom organizatorów Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE, niezwykle rzadko pokazywane na świecie obrazy Dylana można było po raz pierwszy zobaczyć w Polsce - w siedzibie Fundacji Tumult w Toruniu.

Swoją pasję do rysowania Dylan ujawnił w pełni dopiero w 1994 roku, prezentując serię szkiców, które powstawały podczas tras koncertowych w Europie, Ameryce i Azji w latach 1989-1992. Drawn Blank – tak nazwał cykl swoich rysunków, wykonanych głównie  węglem lub ołówkiem, nad którymi kilkakrotnie potem jeszcze pracował. W efekcie korzystania z różnych technik i materiałów powstały serie obrazów Drawn Blank w odmiennych kolorystycznie odsłonach. W 2010 roku artysta sięgnął po nowe medium – akryl na płótnie – i stworzył pięćdziesiąt obrazów pod wspólną nazwą The Brazil Series. Rok później zaprezentował kolejny cykl – The Asia Series, który nie tylko odzwierciedlał jego osobiste obserwacje życia i ludzi podczas podróży po Chinach, Japonii, Wietnamie i Korei, ale zawierał także cytaty z dzieł takich artystów, jak Eduard Manet, Paul Gaugin i Henri Cartier-Bresson. W 2013 roku Dylan zaprezentował cykl dwudziestu trzech płócien dedykowanych Nowemu Orleanowi, miastu, o którym mówi, że jest „jednym wielkim poematem”. W tym samym roku National Portrait Gallery w Londynie pokazała trzynaście pastelowych portretów jego autorstwa, na których uwiecznił zarówno znajomych, jak i fikcyjne postaci. Jego ostatnimi realizacjami jest siedem żelaznych bram, wykonanych ze starych metalowych przedmiotów, zespawanych ze sobą. W podobnym charakterze jest cykl Revisionist Art, który prezentuje trzydzieści obrazów-kolaży, powstałych z elementów zaczerpniętych z popularnych amerykańskich czasopism.

Toruńska wystawa Dylana pokazała jedynie fragment jego bogatej i różnorodnej twórczości plastycznej. Prezentowane były obrazy i grafiki, które powstały w 2008 i 2013 roku na kanwie rysunków Drawn Blank, a także jedna z żelaznych bram Dylana, nad którymi pracował na przełomie 2012 i 2013 roku. Wystawa towarzysząca CAMERIMAGE jest niewątpliwie gratką dla fanów Dylana i miłośników sztuki. Dylan nie pokazuje bowiem swoich prac zbyt często, starannie dobiera miejsca ekspozycji. Traktuje swoje obrazy i instalacje bardzo osobiście, przez co stają się jeszcze bardziej unikatowe. Nie trzeba nikogo przekonywać, że wystawy wybitnego poety trzykrotnie nominowanego do literackiej nagrody Nobla, człowieka, który zrewolucjonizował muzykę rockową XX wieku, nie można przegapić.

MIASTO CIENI - AUSTRALIJSKA FOTOGRAFIA POLICYJNA Z POCZĄTKÓW XX WIEKU

W dniach 3 - 31 października 2008 r. w Galerii Fundacji Tumult odbyła się wystawa „Miasto Cieni – fotografia policyjna z początków XX wieku, Sydney, Australia”. Na wystawie zostały zaprezentowane 33 mug shoty pochodzące z policyjnych archiwów, odnalezionych podczas powodzi w magazynach policyjnych w Lidcombe w Australii. Ekspozycja toruńska poprzedziła prezentację wystawy podczas 16. edycji Festiwalu Plus Camerimage w Łodzi.

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. z zalanych powodzią magazynów policyjnych w Lidcombe na przedmieściach Sydney wydobyto kilka ton negatywów. Ich uporządkowaniem zajął się Peter Doyle, autor powieści kryminalnych, muzyk i kurator Muzeum Wymiaru Sprawiedliwości w Sydney. Przez trzy lata wertował setki tysięcy fotografii by potem układać je w porządku chronologicznym, rekonstruować historie ludzi, których przedstawiały oraz nazwiska fotografów, których były dziełem. Ocalałe z powodzi zdjęcia przedstawiały złodziei, oszustów, prostytutki, morderców, handlarzy narkotykami, stręczycieli, paserów, oszustów karcianych. Fotografowani byli bez sentymentów, w naturalnych pozach. Niektórzy z nich wyglądali dumnie i groźnie, inni kulili się skruszeni, jeszcze inni mieli na twarzach pogardę i nienawiść. Wszystkie zdjęcia powstały w latach 1912 – 1948 r. w Sydney.  

Licząca około 300 zdjęć kolekcja sprawia, że z zupełnie nowej perspektywy oceniamy osiągnięcia fotografii międzywojennej, inaczej myślimy o historii ówczesnego Sydney. Każde z policyjnych zdjęć jest oficjalnym dokumentem państwowym jednak w niespotykanym stopniu nacechowanym indywidualizmem. Wartość artystyczną tych zdjęć odkrywamy dopiero dziś, patrząc na nie z perspektywy prawie stu lat rozwoju fotografii. W tym kontekście ich prostota i bezpretensjonalność robią ogromne wrażenie.

Wystawę zorganizowano przy współpracy z Yours Gallery w Warszawie, w której miała miejsce pierwsza odsłona ekspozycji australijskich mug shotów w Polsce, na początku 2008 roku.

ŁÓDŹ KALISKA „ALEMENTARZ”

W dniach 9 maja - 6 czerwca 2008 r. w Galerii Fundacji TUMULT odbyła się wystawa najnowszego projektu legendarnej grupy artystycznej Łódź Kaliska „Alementarz”. Grupa już od prawie 30 lat łączy w swojej twórczości fotografię, film eksperymentalny i performance. W swoim projekcie nawiązuje do podręczników nauczania początkowego - elementarzy.

„Alementarz” to projekt wielopłaszczyznowy, w ciekawy i przemyślany sposób odnoszący się do współczesności. Oglądając poszczególne plansze - karty „Alementarza”, poznajemy sytuacje z życia Ali i Ala, analogicznie do bohaterów najbardziej znanego polskiego elementarza Marian Falskiego: uczymy się z nimi, dowiadujemy, jak pracują, o czym marzą, poznajemy ich wrażliwość i wyobraźnię, będącą wypadkową przekazów reklamowych, potocznych wyobrażeń na temat polityki, życia społecznego, czasem sztuki, przyglądamy się ich osobistej relacji. Dowiadujemy się, czego powinniśmy pragnąć i jakie są granice naszej wiedzy. Pozornie jest to bardzo „poukładany” świat …

Łódź Kaliska powstała w 1979 roku. Jej podstawowy i żelazny skład to: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Makary (Andrzej Wielogórski). Głównym obszarem działań grupy jest: fotografia, performance, teksty, instalacje, film eksperymentalny i LOMICJE, czyli wydarzenie, co do którego istnieje podejrzenie, że może także być sztuką. Od 2000 roku grupa propaguje styl New Pop, oparty na mechanizmach reklamy i wykorzystujący nowoczesne elektroniczne media do tworzenia fotografii. Prace Łodzi Kaliskiej znajdują się m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi i w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

WYSTAWA "UPŁASZCZYZNOWIENIA" ANNY WYSOCKIEJ

Wystawa trwała od 21 maja do 12 czerwca 2011

Anna Wysocka jest absolwentką Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obecnie pełni funkcję adiunkta w Zakładzie Malarstwa. Od lat najbardziej inspirującym dla niej tworzywem jest metal, a techniką, którą często się posługuje – spawanie. W efekcie jej pracy powstają obiekty, które oscylują na granicy płaszczyzny i przestrzeni. W Galerii Tumult zobaczyć będzie można cykl dziesięciu monumentalnych obrazów pod wspólną nazwą „Upłaszczyznowienia”, które powstawały na przestrzeni ostatnich kilku lat. Efekty jej pracy zaskoczyły wszystkich, którzy skorzystali z naszego zaproszenia i przybyli obejrzeć wystawę .„Nie poznaliśmy dotąd takiego miejsca!” – mówili. Takiego klimatu jeszcze w Toruniu nie było!”

Wernisaż wystawy Anny Wysockiej „Upłaszczynowienia” odbył się przy akompaniamencie muzyki Lisy Gerrard. Otwarcie ekspozycji uświetnił również toruński zespół wokalny Collegium Vocale, który wykonał motet Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego „Sub Tuum Praesidium" i  Sergieja  Rahmaninova „Bohorodice Djewo”. Na wernisażu w sali Kino - Galerii Tumult zgromadziło się około 500 osób. Kolejnych kilkaset obejrzało prace przez trzy tygodnie trwania wystawy.

OKNA 2023
OKNA 2022

Zgłaszanie nieprawidłowości - informacja

Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko, przywiązuje szczególną wagę do zapewnienia realizacji projektów w ramach Programu w sposób etyczny, jawny i przejrzysty.

Dlatego też stworzone zostało proste narzędzie do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości dotyczących projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat lub zgłosić nieprawidłowości - przejdź na stronę programu Infrastruktura i Środowisko.

OKNA

NAGRODA MKIDN 2006

NAGRODA MKIDN

NAGRODA PISF 2008

NAGRODA PISF 2008

NAGRODA MARSZAŁKA 2010

NAGRODA REGIONU KUJ-POM 2010

NAGRODA BSC 2007

NAGRODA BSC 2007

NAGRODA ARTS&BUSINESS 2006

NAGRODA ARTS & BUSINESS 2006

NAGRODA WELCOME FEST. 2013

NAGRODA WELCOME FESTIVAL

NAGRODA TURYSTA 2012

NAGRODA TURYSTA 2012

NAGRODA PSC 2012

NAGRODA PSC 2012

NAGRODA IMAGO 2003

NAGRODA IMAGO 2003